Markt

DJI daagt Pentagon voor de rechter vanwege vermelding op lijst militaire bedrijven

De Chinese dronemaker DJI heeft vrijdag een rechtszaak aangespannen tegen het Amerikaanse Ministerie van Defensie. Dit omdat het bedrijf is toegevoegd aan een lijst van bedrijven die naar verluidt samenwerken met het Chinese leger. DJI stelt dat deze beschuldiging onjuist is en dat de vermelding het bedrijf aanzienlijke financiële schade heeft toegebracht.

Reputatieschade en omzetverlies

DJI levert meer dan de helft van de commerciële drones in de Verenigde Staten. Maar die marktpositie staat onder druk door de toevoeging van DJI aan de zogenaamde Entity List, een lijst van buitenlandse bedrijven waar de Amerikaanse overheid geen zaken mee mag doen. In de aanklacht, ingediend bij een federale rechtbank in Washington, vraagt DJI om verwijdering van de lijst, omdat het bedrijf “noch eigendom is van, noch gecontroleerd wordt door het Chinese leger.”

Het plaatsen van DJI op deze lijst fungeert als een waarschuwing voor Amerikaanse bedrijven en instanties omtrent de nationale veiligheidsrisico’s van zaken doen met DJI. Volgens DJI heeft deze stap geleid tot verloren zakelijke deals, stigmatisering als veiligheidsrisico en het verlies van contracten met diverse federale overheidsinstanties.

DJI voegt eraan toe dat zowel Amerikaanse als internationale klanten bestaande contracten met het bedrijf hebben opgezegd en weigeren nieuwe overeenkomsten aan te gaan. Ondanks herhaaldelijk contactverzoeken heeft het Pentagon meer dan 16 maanden lang niet gereageerd op DJI’s verzoeken om de beschuldiging te bespreken. DJI zegt daarom geen andere keuze te hebben dan juridische stappen te ondernemen.

Bekijk vacatures

Anti-China sentiment

De toevoeging van DJI aan de lijst past binnen een breder beleid van de Verenigde Staten om Chinese bedrijven die naar verluidt de militaire macht van Peking versterken, aan banden te leggen. Naast DJI staan ook grote Chinese bedrijven zoals luchtvaartbedrijf AVIC en chipfabrikant YMTC op de lijst. Eerder deze week werd DJI ook getroffen door een ander besluit: de Amerikaanse douane blokkeert bepaalde importen van DJI-drones vanwege de Uyghur Forced Labor Prevention Act. DJI ontkent echter dat gedwongen arbeid wordt gebruikt in hun productieproces.

DJI staat onder toenemende druk in de Verenigde Staten, met regelmatige zorgen vanuit Amerikaanse wetgevers over mogelijke datalekken en spionagerisico’s via DJI-drones. Het bedrijf wijst deze beschuldigingen van de hand. In de Senaat wordt binnenkort gestemd over een wetsvoorstel dat een verbod zou instellen op het gebruik van DJI-drones in de VS.

(bron: Reuters)

Avatar foto

Wiebe de Jager

Wiebe de Jager (@wdejager) is oprichter van Dronewatch en auteur van de boeken Dronefotografie en Dronevideo's maken. Wiebe is A1/A2/A3 gecertificeerd dronepiloot en beschikt over een exploitatievergunning voor de Specific categorie.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Meld je aan voor onze nieuwsbrief!

Vul hieronder je gegevens in en blijf op de hoogte.

Open nieuwsbrief aanmeldformulier