Incident

Bomaanslag met drone in Dublin mislukt door vroegtijdige crash

In Dublin is een poging tot een bomaanslag met een drone mislukt nadat het toestel maandagochtend vroeg crashte in een woonwijk. De drone, die een pijpbom vervoerde, stortte neer in de buurt van een huis in Finglas, een noordelijke buitenwijk van de Ierse hoofdstad. De bom ging daarbij niet af, maar het incident wordt door de Ierse politie (Gardaí) beschouwd als een ernstige escalatie in een lokaal bendeconflict.

Explosief moest op doelwit worden gedropt

Volgens de politie werd de drone ingezet door een criminele groepering met het doel een rivaal aan te vallen. De bom had tot ontploffing moeten komen door op het dak of de oprit van het beoogde doelwit te vallen. Vermoed wordt dat de drone boven de woning van een bekende van een lokale bendeleider vloog toen het toestel om onbekende reden neerstortte, vlak naast het huis van een onschuldige familie.

De pijpbom bleek een werkend explosief te zijn. Direct na de crash werd een grootschalige politieoperatie opgestart. De Ierse Explosievenopruimingsdienst (Explosive Ordnance Disposal) werd ingeschakeld en wist het explosief veilig te stellen.

Criminele spanningen lopen verder op

De politie spreekt van een “aanzienlijke escalatie” in een al langer slepende vete tussen twee rivaliserende criminele facties in het noorden van Dublin. De hoofdrolspelers zijn eerder al veroordeeld voor ernstige geweldsdelicten, waaronder vuurwapenbezit, en zijn ook betrokken geweest bij andere bendevetes in het verleden. De afgelopen weken vonden er meerdere gewelddadige incidenten plaats, waaronder schietpartijen.

Hoewel de betrokkenen geen landelijke bekendheid genieten, worden zij als zeer gevaarlijk beschouwd. De poging tot een droneaanval met explosieven wordt dan ook gezien als een nieuw hoofdstuk in de steeds gewelddadiger wordende strijd tussen de rivalen.

De Ierse politie doet momenteel onderzoek naar de herkomst van de drone en het explosief. Verdere aanhoudingen worden niet uitgesloten.

Branchevereniging luidt noodklok

Branchevereniging Drone Professionals Ireland (DPI) noemt het incident een “duidelijke waarschuwing” dat het huidige nalevingsbeleid ernstig tekortschiet. Volgens DPI bestaat er wel degelijk een streng Europees regelgevingskader voor dronegebruik, opgesteld door EASA, maar ontbreekt het aan een nationale strategie om naleving in Ierland af te dwingen. De vereniging wijst erop dat veel dronevluchten in het land momenteel illegaal plaatsvinden doordat operators zich niet registreren of de vereiste opleiding volgen.

DPI pleit onder meer voor verplichte voorafgaande registratie van dronegebruikers bij aankoop, meer bewustwording rond regelgeving, en een herziening van de sterk gestegen kosten voor een operationele vergunning. Die kostenverhoging zou volgens DPI juist leiden tot meer non-compliance in plaats van betere regulering.

(bron: Irish Times)

Avatar foto

Wiebe de Jager

Wiebe de Jager (@wdejager) is oprichter van Dronewatch en auteur van de boeken Dronefotografie en Dronevideo's maken. Wiebe is A1/A2/A3 gecertificeerd dronepiloot en beschikt over een exploitatievergunning voor de Specific categorie.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Meld je aan voor onze nieuwsbrief!

Vul hieronder je gegevens in en blijf op de hoogte.

Open nieuwsbrief aanmeldformulier