Oekraïense FPV-drones vernietigen meer dan 40 Russische vliegtuigen
Tijdens een uiterst goed voorbereide operatie heeft de Oekraïense inlichtingendienst SBU met behulp van FPV-drones meer dan veertig Russische militaire vliegtuigen vernietigd. De aanval, die zondagochtend plaatsvond, is volgens een bron binnen de SBU het resultaat van anderhalf jaar voorbereiding onder de codenaam “Spinnenweb”. Het doelwit: vier Russische luchtmachtbases diep in Rusland, waar onder meer strategische bommenwerpers gestationeerd zijn die regelmatig raketaanvallen op Oekraïense steden uitvoeren.
Drones gelanceerd vanuit trucks
De operatie werd uitgevoerd met aangepaste first-person-viewdrones, aangestuurd door open source ArduPilot-flightcontrollers, die heimelijk Rusland waren binnengesmokkeld en verborgen zaten in mobiele houten cabines op vrachtwagens. Op het juiste moment werden de cabines op afstand geopend, waarna de drones hun doel aanvielen: onder andere de vliegbases Belaya (Irkoetsk), Olenya (Moermansk), Diaghilev (Rjazan) en Ivanovo (Ivanovo).
Beelden die door de SBU zijn vrijgegeven tonen hoe rijen Russische bommenwerpers in brand staan. Volgens de bron van de SBU werden onder meer de uiterst zeldzame A-50 radartoestellen en de strategische bommenwerpers Tu-95 en Tu-22M3 geraakt. Alleen al de A-50 heeft een geschatte waarde van 350 miljoen dollar per stuk, en Rusland zou er minder dan tien van bezitten.
Bevestiging uit Russische hoek
Hoewel het Kremlin zich aanvankelijk stil hield over de aanval, bevestigde de gouverneur van Irkoetsk later dat er sprake was van een drone-aanval op een militaire eenheid in het dorp Sredny. Ook de gouverneur van Moermansk bevestigde dat vijandelijke drones de regio hadden aangevallen. Het Russische ministerie van Defensie noemde de aanval later op de dag een “terroristische aanval” en erkende dat “enkele vliegtuigen” in brand zijn gevlogen op twee van de vier getroffen bases.
De impact van deze aanval is niet alleen militair maar ook economisch significant. FPV-drones kosten slechts enkele honderden euro’s per stuk, terwijl de waarde van de vernietigde Russische toestellen in de miljarden loopt. Strategisch gezien is de aanval een grote klap voor Rusland, dat zijn langeafstandsbommenwerpers doorgaans buiten bereik hield van Oekraïense en westerse wapensystemen. Met deze operatie laat Oekraïne zien dat het in staat is om zelfs doelen op meer dan 4.000 kilometer afstand aan te vallen.
Persoonlijk toezicht van Zelensky
Volgens de bron binnen de SBU stonden zowel president Volodymyr Zelensky als SBU-chef Vasyl Malyuk persoonlijk aan het hoofd van de operatie. Er zou rekening mee worden gehouden dat het Kremlin binnenkort “demonstratief” iemand zal arresteren om een binnenlands propagandanarratief te creëren, maar volgens de SBU bevinden de verantwoordelijke Oekraïners zich nog steeds veilig binnen Oekraïne.
Extraordinary footage showing the moment a Ukrainian SBU FPV drone strikes a Russian Tupolev Tu-95 strategic bomber at Belaya airfield.💥 pic.twitter.com/4eEojHDjaD
— Jimmy Rushton (@JimmySecUK) June 1, 2025
Footage of a Ukrainian FPV strike drone rising from a cargo truck and heading towards Russia’s Belaya Airbase.
The drone launch and airbase hit were over 4000 km (2500 mi) from Ukraine. pic.twitter.com/XU7bCzV5QJ
— OSINTtechnical (@Osinttechnical) June 1, 2025
Reactie van ArduPilot-grondlegger
Jason Short, een van de grondleggers van ArduPilot, deed op X een opvallende uitspraak naar aanleiding van de grootschalige drone-aanval door Oekraïne. “In geen miljoen jaar had ik dit zien aankomen. Ik wilde slechts vliegende robots maken.” Zijn reactie onderstreept het ethische dilemma waar sommige ontwikkelaars van open source flightcontrollers mee worstelen: mogen hun creaties worden ingezet voor militaire doeleinden?