Nieuws

FPV-drone vliegt tornado in: wetenschappers filmen natuurgeweld van binnenuit

Een groep gepassioneerde meteorologen en ingenieurs werkt onder de noemer OTUS Project aan een spectaculair en riskant experiment: het observeren van tornado’s met behulp van onbemande luchtvaartuigen. OTUS staat voor Observations of Tornadoes by UAV Systems – oftewel het vastleggen van gegevens in en rondom tornado’s met drones. Daarmee opent het project de deur naar een beter begrip van deze extreme weersverschijnselen, op een manier die eerder onmogelijk werd geacht.

Met een drone een tornado in

Het OTUS-team richt zich op het verzamelen van driedimensionale winddata en thermodynamische informatie in en rond tornado’s, dicht bij het aardoppervlak. Tijdens een missie in mei 2024 wist het team een mijlpaal te bereiken: een speciaal ontwikkelde drone werd met succes en volledige controle door een multi-vortex tornado gevlogen.

Een indrukwekkende prestatie, niet alleen technisch maar ook qua regelgeving. De Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA gaf het team namelijk een officiële ontheffing om operaties in en rondom tornado’s uit te voeren – een unicum in de wereld van dronevluchten.

Combinatie van fixed-wing en FPV-drones

De manier waarop het OTUS Project de gegevens verzamelt is minstens zo innovatief. Boven het observatiegebied vliegt een drone met vaste vleugels (fixed-wing), die is uitgerust met een systeem om een kleinere, snelle FPV-racedrone af te werpen. Deze FPV-drone duikt vervolgens met hoge snelheid richting de tornado om gegevens te verzamelen én indrukwekkende beelden te maken.

Dat levert spectaculaire videobeelden op, zoals te zien is in een recente opname van een tornado die zich op 18 mei 2025 vormde bij Arnett in de Amerikaanse staat Oklahoma. De beelden tonen hoe de drone met precisie langs de rand van de tornado manoeuvreert, en geven een unieke inkijk in het gewelddadige natuurfenomeen.

Nieuwe vluchten gepland voor 2025

De testvluchten zijn slechts het begin. Voor het voorjaar van 2025 plant het team uitgebreide operaties in het hart van Tornado Alley, het centrale deel van de VS waar tornado’s jaarlijks tientallen malen voorkomen. Met de goedkeuring van de FAA op zak en een succesvol testprogramma achter de rug, is het OTUS Project klaar om de grenzen van meteorologisch droneonderzoek verder te verleggen.

(bron: HelicoMicro)

Avatar foto

Wiebe de Jager

Wiebe de Jager (@wdejager) is oprichter van Dronewatch en auteur van de boeken Dronefotografie en Dronevideo's maken. Wiebe is A1/A2/A3 gecertificeerd dronepiloot en beschikt over een exploitatievergunning voor de Specific categorie.

1 gedachte over “FPV-drone vliegt tornado in: wetenschappers filmen natuurgeweld van binnenuit

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Meld je aan voor onze nieuwsbrief!

Vul hieronder je gegevens in en blijf op de hoogte.

Open nieuwsbrief aanmeldformulier